Kanguru Haber

İEİS’den Türkiye Biyoteknolojik İlaç Platformu

İEİS’den Türkiye Biyoteknolojik İlaç Platformu

İEİS Yönetim Kurulu Başkanı Nezih Barut: “Türkiye’de ilaç sektörünün küresel oyuncu olmasında biyoteknoloji lokomotif etki yapacak”

“İEİS olarak, endüstrimizin biyoteknoloji atılımına öncülük edeceğiz”

Türkiye Biyoteknolojik İlaç Platformu’nun kurulmasına yönelik açıklamalarda bulunan Barut, Platformun, dünyada ve Türkiye’de önemi her geçen gün artan biyoteknolojik ilaç alanında Türkiye ilaç endüstrisinin etkinliğini artırmak yönünde çalışmalar yapmak amacıyla kurulduğunu belirterek, “İEİS olarak, endüstrimizin biyoteknoloji atılımına öncülük edeceğiz.”dedi.

Nezih Barut, şöyle devam etti: “Tüm dünyada bitkisel ve kimyasal kaynaklı ilaç üretimi, bilim ve teknoloji alanındaki yeni gelişmeler kapsamında hızla yerini biyoteknolojik ilaçlara bırakıyor. Dünyada biyoteknolojik ilaçların kullanım oranı %20’leri aşmış durumda ve artmaya devam ediyor. Ülkemizde de benzer bir durum söz konusu. Türkiye’de biyoteknolojik ilaçların 2016’da toplam pazar büyüklüğü 3,40 milyar TL’ye ulaşmış olup, bu değer toplam reçeteli ilaç pazarının yaklaşık %16,5’ini oluşturuyor. Biyoteknolojik ilaç alanı ülkemiz için oldukça yeni bir alan. Endüstrimizin bu alandaki insan kaynağı ve bilgi birikimi henüz kısıtlı. Ancak, firmalarımız, uzun vadeli bakış açısıyla, geri dönüşü yıllar sürecek, yüksek maliyetli yatırımlar yapıyor. Ülkemizi biyoteknoloji gibi stratejik bir alanda güçlendirmek için var gücüyle çaba gösteriyor.

“Geç girdiğimiz bu alanda rakiplerimizle etkin rekabet edebilmek için kamunun Ar-Ge ve biyoteknoloji yatırımlarına sağlayacağı desteğin daha da artırılması büyük önem taşıyor.”

Biyoteknoloji alanında başlayan yatırımların gerçekleşmesi ve yeni yatırımların devreye girmesiyle, endüstrinin bu alanda atılım yapacağına inandığını belirten Nezih Barut, “Geç girdiğimiz bu alanda rakiplerimizle etkin rekabet edebilmek için kamunun Ar-Ge ve biyoteknoloji yatırımlarına sağlayacağı desteğin daha da artırılması büyük önem taşıyor. Ayrıca, hedefimizi destekleyici bir mevzuat ikliminin yaratılması, ruhsatlandırma, fiyatlandırma ve geri ödeme sisteminin; yatırımı anlamlı kılacak nitelikte düzenlenmesi gerekiyor. Bu çerçevede, Türkiye Biyoteknolojik İlaç Platformu ile biyoteknoloji alanındaki teşvik mekanizmalarının artırılması ve mevzuatın belirlenmesinde etkin olmayı amaçlıyoruz. Ayrıca, nitelikli işgücü yetiştirilmesi için girişimlerde bulunmayı, referans noktası olarak ulusal ve uluslararası kuruluşların iletişim kurabileceği, bilgi alabileceği bir platform olmak için güçbirliği yapmak istiyoruz.

Türkiye Biyoteknolojik İlaç Platformu
Platform İEİS üyesi olan ve olmayan 18 üyeden oluşuyor. 5 ana alanda çalışmalarını sürdürmeyi hedefliyor: Mevzuat, teşvik, nitelikli işgücü, rekabet öncesi işbirliği, iletişim.
Bu çerçevede aşağıdaki çalışmaları yapmayı planlıyor;
•    Biyoteknolojik ilaçlara yönelik sorunları tespit etmek ve çözüm önerileri geliştirmek,
•    Teşvik mekanizmalarından daha fazla yararlanılabilmesi için çalışmalar yapmak,
•    Ülkemiz ihtiyaçlarına uygun mevzuat ortamının oluşturulmasında etkin olmak,
•    Kamu ve akademik kuruluşlarla yakın işbirliği geliştirmek,
•    Sağlık profesyonellerinin biyoteknolojik ilaçlara ilişkin bilgi ve farkındalık düzeyini artırmak,
•    Ulusal ve uluslararası STK’larla işbirliği yapmak,
•    Ulusal ve uluslararası etkinlikler düzenlemek.

Platform üyeleri şunlar:
Abdi İbrahim, Adeka, Arven, Atabay, Centurion, Dem, EİP Eczacıbaşı, Hasbiotech, İlko, Koçak, Liba, Mustafa Nevzat, Nobel, Onko, Sandoz, Teva, TR Pharm, Turgut

Yazımızı beğendiyseniz paylaşım butonlarını kullanarak sosyal  medyada  paylaşıp daha fazla kişiye ulaştırmanızı rica ederiz. Bizi  Twitter  üzerinden @kanguruhaber hesabından, Instagram üzerinden  @kanguruhaber hesabından da takip edebilirsiniz.

Yorum yapmak, eklemek ya da düzeltmek için aşağıdaki yorum kısmını kullanabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ